Projekty Na Czas

Jak uratować opóźniony projekt?

Redaguje Marek Kowalczyk z MANDARINE Project Partners

 Artykuł

Innowacje i nowa lśniąca rzecz

O groźnej chorobie szefów

Nerius Jasinavicius (1 min. czytania)

Nowa lśniąca rzecz

Większość kadry kierowniczej (w tym ja sam) chce być innowacyjna, postępowa i ogólnie „fajna”.

Jednak to pragnienie powoduje chorobę zwaną „nową błyszczącą rzeczą”, która objawia się następująco: gdy szef uczestniczy w konferencji, szkoleniu lub czyta nową książkę, natychmiast chce ją zastosować w firmie.

My (kierownictwo) jesteśmy ludźmi działania, więc natychmiast przekazujemy naszym pracownikom dodatkowe zadania. Ale dla nich to prawdziwy koszmar podobny do życia na czynnym wulkanie. Zanim skończą jedną, muszą zabrać się do kolejnej „innowacji”.

Drogi szefie! Jeśli chcesz, aby twoja organizacja dążyła do celu, a nie tylko mówiła o (i markowała) poprawę wydajności, naucz/powiedz/wyjaśnij/upoważnij swoich pracowników, że ich OBOWIĄZKIEM wobec firmy (i kierownictwa) jest zadanie następujących pytań przed podjęciem wdrożenia kolejnej „innowacji”:

  • Czy nasz cel się zmienił?
  • Czy ta innowacja pomoże nam osiągnąć nasz cel szybciej niż to, co robimy teraz?
  • Czy ta innowacja powinna zostać wdrożona TERAZ? Czy to oznacza, że zmienia się kolejność, w jakiej osiągamy nasze cele?

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, jak irytujące mogą być to pytania. Ale może irytują nas dlatego, że nie jesteśmy pewni, czy spodobają się nam nasze uczciwe odpowiedzi.

Autor jest członkiem zarządu Achema Group i prezesem TOC sprendimai (Litwa). Profil Neriusa na LinkedIn

— Nerius Jasinavicius

2019-09-09